Kommenteeri

Soovitusi pulmade dekoreerimiseks

Kui kaalute kas dekoreerida peokoht ise, teha seda sõprade abil või palgata dekoreerija, siis allpool on mõned küsimused, millele tasub kindlasti mõelda.
Olles tänaseks dekoreerinud ligi poolsada erinevat pulma, kodutalu küünist uhkete restoranide ja mõisateni, on mul sel teemal nii mõndagi kasulikku jagada. Eelkõige loodan, et mu kogemustest võib kasu olla neile, kel see tähtsa päeva planeerimine alles ees.
Kui kaalute kas dekoreerida peokoht ise, teha seda sõprade abil või palgata dekoreerija, siis on lisaks isetegemise rõõmule ja võimalikule kokkuhoiule mõistlik mõelda läbi järgmised küsimused:
1. Kas sa TEGELIKULT ka tead kui palju aega kulub ühe (või mitme, kui otsustate tseremoonia korraldada teises kohas) pulmakoha peovalmis viimisele?
Dekoreerijana olen oma tööaega põhjalikult kaardistanud. Iga peopäeva kohta koostan 10-minuti täpsusega tööplaani. Sest ma juba tean kui tempokas ja töömahukas see päev saab olema. Üks tavaline dekoreerija tööpäev pulmapäeval algab varahommikul ja kestab hetkeni, mil pruutpaar ja külalised on peosaali jõudnud. See teeb umbes 10 tundi, selline mõnus poolmaraton- sammumõõtjale koguneb 20.000 sammu, parimal juhul on võimalik selle aja jooksul endale väike eine ja tass kohvi lubada, kuid iga kord mitte. Kui plaanid ise oma pidu kaunistada, on hädavajalik, et paned kirja kõik dekoreerimistööd ja aja, mis sellele tööle kulub. Kui sa ei tea kui palju aega miski tegevus võtab, katseta läbi! Seejärel lisa igale tegevusele veel 20% ajakulu juurde, sest alati tuleb ette ootamatusi, see käib asja juurde. Selgita välja, millised tegevused on suurimad ajaröövlid ja püüa leida neile lahendus. Näiteks selline pealtnäha lihtne töö nagu toolikatete paigaldamine 80 toolile võtab ühel inimesel ligi 3h aega.
2. Kui oled välja arvutanud kui palju töötunde dekoreerimisele kulub, mõtle läbi, et kas sul/sõpradel on see aeg võtta pulmapäeval või sellele eelneval päeval? Kes tulevad sulle appi dekoratioone maha võtma ja kes ruume koristama peale pidu? Lepi see nende inimestega juba eelnevalt kokku, et nad teaksid oma plaane tehes sellega arvestada.  
3. Kas tead, millal peokohta ettevalmistusi tegema pääseb ja mis ajaks peab ruum koristatud olema? Peokohad oma võimaluste ja tingimustega on väga erinevad. On selliseid kohti, kus on võimalik juba eelmisel päeval osa töid ära teha- nt lauad-toolid paika panna, kangad, toolikatted, lambiketid paigaldada vms. Kuid on ka selliseid kohti, kuhu pääseb ettevalmistusi tegema alles peopäeva hommikul või lõunast. Sellega tuleb dekoratsioonide valikul arvestada. Kui kasutad rendipinda, siis uuri kindlasti välja ja lepi kokku see, millal peab peokoht taas tühi ja korrastatud olema. Tihti peab koristamine jääma öötundidele või varahommikule, sest peosaal peab hommikusöögi ajaks juba koristatud olema. Mõnel pool aitavad kohapealsed teenindajad dekoratsioonid kokku koristada peale pidu, igal pool aga mitte.
4. Kas tead, millised on peokoha piirangud ruumide dekoreerimisel? Plaanid paigaldada kangaid, tulukesi vms, seinale kaunistusi riputada, aga kohapeal selgub, et naelad-nõelad-teibid on kategooriliselt keelatud. Soovid küünaldega hubadust luua, aga saad teada, et neid ei või ohutuse eesmärgil kasutada. Tekib vajadus ruumis olevat mööblit vms  liigutada või kasutada, aga saad teada, et seda ei tohi teha, kuna "need on alati nii olnud ja peavad nii jääma". Täpsusta kindlasti eelnevalt peokohaga üle kõikvõimalikud piirangud ja nõudmised. Näiteks väga levinud isekaunistatud küünlapurke ei luba mitmed peokohad kasutada, kuna nendega on mitmeid õnnetusi juhtunud.
5. Mõtle läbi mida teha kingitud lilledega. Kui pulma on oodatud külalised koos lilledega, ootab teid suure töenäosusega ees korralik lillemeri. Mõistlik oleks juba eelnevalt leida inimene, kes lillede eest hoolt kannab ja varuda kohapeale erineva suurusega lillevaase. Samuti on vaja lillede transportimiseks vajalikke kaste, ämbreid vms. Kui sul on plaan kasutada külaliste toodud lilli peokoha kaunistamisel, siis palun arvestage pulmapäeva ajakava koostades sellega, et floristil/dekoreerijal jääks piisavalt aega lilledeadete tegemiseks. 
6. Olete otsustanud oma peo dekoreerida ise eelkõige rahalise kokkuhoiu mõttes? Et saaksite päris kindlad olla, kumb lõppude lõpuks ikkagi soodsam on, isetegemine või dekoreerija palkamine, võrdle hindu. Küsi dekoreerijalt pakkumist, uuri järgi mida tema teenuse hind täpselt sisaldab. Ja kõrvale pane kirja kõik oma kulud, sh isetehtud dekoratsioonide materjal, internetist jm kokku ostetud iluvidinad, ka need,  mis tegelikult peol kasutust ei leia jms. Tihti on dekoreerimisteenuse hinna sees juba hulga selliseid asju, mida sa ise peaksid eraldi juurde rentima või ostma hakkama. Sealhulgas näiteks erinevad dekoratsioonid, küünlajalad, laternad, vaasid, samuti lauaplaanid, kohakaardid, kingikastid jms.
7. Kas sulle meeldib käsitöö, kaunistusi valmistada, detaile otsida, neid kokku sobitada, ise oma pulma dekoreerimisel kaasa lüüa? Väga tore, see on ainult äge! Dekoreerijana meeldib ka mulle väga kui saab kasutada pruutpaari enda poolt südame ja hingega valmistatud asjakesi ning stilistika koos paika panna. Pulmakaunistuste valmistamine on üks osa pulmaootusest ja kui on piisavalt aega, tahtmist ning oskusi, siis on väga armas kui ise omale kaunistusi valmistate. Isetegemine ei tähenda alati ise kõige tegemist. Kui käes on pulmapäev, nautige seda ja laske end aidata. Piisab kui võtate omale dekoreerija appi kaunistusi paigaldama ja erinevatest armsatest detailidest tervikut kokku panema. Kõik pruutpaarid, kellega olen kokku puutunud, on ühest suust väitnud, et pulmapäev möödub liiga kiiresti. Jätke see ainulaadne päev endale, vabastage end korralduslikest küsimustest niipalju kui võimalik. Nautige iga minutit sellest kaunist päevast, puhake ja valmistuge peoks, lubage end teistel poputada ja üllatada, see on ikkagi teie pidu- , mitte tööpäev:) 

Lisa kommentaar

Email again: